Proje Bilgileri

AKDENİZ FOKU

Akdeniz foku, Monachus monachus (Hermann, 1779) kritik derecede tehlike altında türler listesinde baş sıralarda yer almaktadır.

Ergin dişi ve erkek Akdeniz fokları maksimum 260 cm boyunda, en az 300 kg ağırlığındadırlar. Dişi bireyler erkeklere göre daha küçüktür. Fokların her yıl kış sonunda değişen kürkleri tuz ve güneş nedeniyle ağardığından sabit bir renkleri olmamakla birlikte ergin dişi bireylerde kürk rengi koyu kahverenginden açık gri tonlara değişebilir. Kürk genellikle sırt tarafta koyu karın bölgesinde açık tonlardadır.

Dişilerin yaşamları süresince ve özellikle çiftleşme sırasında aldıkları yaralar iyileştiklerinde vücutlarında çoğunlukla beyaz izler bırakmaktadır. Beyazlaşan bu yara izleri fokun yaşı ilerledikçe artarak sırt bölgesinde beyaz bir yama şeklini alır. Bu yamanın büyüklüğü fokun yaşı hakkında bilgi verir. Yaşlılarda yoğun ve büyük; gençlerde seyrek; henüz ergenleşmemiş dişilerde ise yoktur.  Bu izler bireyleri tanımlamada kullanılabilecek en güvenilir özelliklerdir.

Ergin erkek fokların çoğu koyu siyah renklidir ve karında büyük beyaz bir leke bulunur. Arka yüzgeçlerde ve boyunda beyazlaşmış yara izleri görülebilir.

Samranch ve Gonzales , 2000'den sonra

fok1
ERGİN ERKEK Koyu siyah, karında beyaz leke

 

fok2
ERGİN DİŞİ Sırtta açık tonda yoğun yara izleri

fok3
GENÇ DİŞİ Sırtta seyrek yara izleri

fok4
GENÇ Sırt koyu, karın açık gri, yara izi yok

fok5
YAVRU Tombul görünüşlü

fok6
ENİK Koyu siyah, beyaz leke, uzun tüylü kürk

Dişiler cinsel olgunluğa yakşalık 5 – 6 yaşlarında ulaşmaktadır. Gebelik yaklaşık olarak 11 ay sürmektedir (Pastor ve Aguilar, 2003). Üreme dönemi kuzeydoğu Akdeniz’de sonbahar ve kış başındadır. Anne fok yavrusunu 6 – 8 hafta kadar emzirmektedir.

Foklar uzun, siyah tüylerle doğar; karında cinsiyetin belirlenmesinde kullanılabilecek beyaz ya da sarı bir leke bulunur. Yeni doğmuş bir fok (enik) 1 metre boyunda; 15 kg civarında, oldukça zayıf görünüşlüdür. İlk haftalarda hızla büyür. 5. haftanın sonunda doğum kürkü dökülmeye başlar ve yerini daha kısa gri bir kürk alır. 50. günden itibaren  4 aylık olup anne sütünden kesilerek kendi avlanmaya başlayana dek çok tombuldur. Bu dönemde sadece doğduğu mağara yakınında görülür.